YAĞLI KREMA ÇEŞİTLERİ

muge 23 Haziran 2011 0

Pasta dekorasyonu için 3 farklı kıvamda yağlı krema hazırlanması gerekir. Her birinin pasta süslemedeki işlevi ve kıvamları farklıdır.

1. Sert kıvamlı yağlı krema ile gül, çiçek (tatlı bezelye) vb. pasta süslemeleri yapılır.

Sert Kıvamlı Yağlı Krema için malzemeler: 3 bardak(=cups)

Ölçüler tamamen Amerikan ölçü ve malzemelerine uyularak hazırlanmıştır.

* Yarım paket pudra şekeri (4 cups =4 bardak~450 gr)
* 1 bardak (cup~190gr) beyaz bitkisel margarin – Crisco* marka oda sıcaklığında
* 3 yemek kaşığı (tbsp) soğuk su
* 1 yemek kaşığı (tbsp) yumurta beyazı tozu – meringue powder* yerine yumurta beyazı kullanılabilir. Ayrıntısı aşağıda.
* 1 tatlı kaşığı (tsp) vanilya esansı

*Meringue powder yerine yumurta beyazı kullanılabilir. Formülü;
1 yemek kaşığı (=tbsp) meringue powder + 2 yemek kaşığı (=tbsp) su = 1 büyük yumurta beyazı
*Crisco yerine de tuzsuz tereyağı kullanılabilir.

 

2. Orta kıvamlı yağlı krema ile deniz kabuğu, kurdela, yıldız, çeşitli çiçekler, figür, zigzag, içi dolu kalp vb. pasta süslemeleri yapılır.
Hazırlanışı; her bir bardak sert kıvamlı yağlı kremaya 1 tatlı kaşığı  soğuk su eklenir ve iyice karıştırılır. ( Tüm tarifi orta kıvama çevirmek istiyorsanız sadece 1 yemek kaşığı suyu sert kıvama ekleyin yani 1 tatlı kaşığı su azaltılıyor.)

 

3. Yumuşak kıvamlı yağlı krema ile yazı, yaprak, asma dalı, nokta, içi boş kalp vb. süsler yapılır ayrıca pastanın tüm dış yüzeyi de kaplanır. (ben pastanın dış yüzeyini orta kıvamlı krema ile hazırlıyorum böylece daha sert daha tok bir krema görüntüsü oluşuyor.)
Hazırlanışı; her bir bardak sert kıvamlı yağlı kremaya 2 tatlı kaşığı (tsp) soğuk su eklenir ve iyice karıştırılır. (Tüm tarifi yumuşak kıvama çevirmek istiyorsanız sadece 2 yemek kaşığı suyu sert kıvama ekleyin yani 2 tatlı kaşığı su azaltılıyor.)

Kremalar mutlaka serin bir ortamda hazırlanmalıdır. Eğer her hangi bir sebepten dolayı kremanız çok sert ya da çok yumuşak olduysa çok az su ya da çok az pudra şekeri ilave edebilirsiniz.

Buttercream icingin kıvamını kontrol etmek için, spatulanızı kremanın ortasına batırın, spatulanızın dimdik ayakta durması gerekiyor. Böylece krema kıvamının yeteri kadar sert ve kullanılmaya hazır olup olmadığını görebilirsiniz.

 

Yorum Yazın »

Highslide for Wordpress Plugin