MUTFAK ÖLÇÜLERİ TABLOSU

muge 08 Aralık 2011 0

“Sevgili hanımlar , ölçülerimiz kaşıkla, bardakla” … diye tanıtılır bazen yemek programları, ya da gazetelerin haftasonu verdikleri yemek ekleri. Hani evinde tartısı veya ölçü kapları olmayanlar için kolaylık olsun diye. Hadi kaşık neyse.. üç aşağı beş yukarı denktir kaşıkların ebatları ama mevzu bahis olan bardak olunca işler karışıyor. Hangi bardak?

Öyle çok farklı ebat ve çeşitte bardak var ki…
Fakat şu bir gerçek ki hiç bir profesyonel pastacı kullandığı malzemeyi kaşıkla, bardakla ölçmez. Her zaman malzemeyi tartar… Yani katılar için mutfak tartısı, sıvılar için ise hacim gösteren ölçekler kullanır.
Pek çoğumuz özellikle internet üzerinde yabancı kaynakları izliyoruzdur, denemek istediğimiz bir tarif ile karşılaşınca da yazılanlar başka bir dünyadanmış gibi görünür gözümüze: pound, inch, fahrenheit, cup bizim alışık olmadığımız birimler..
Sizlere ve pastacılığa yeni başlayan hanımlara kolaylık olsun diye kendime pastacılıkta sık kullandığım malzeme ve birimleri içeren tablolar hazırladım. Umarım faydalı olur.

Sevgilerimle…

Dünya standartaları uzunluk ölçü birimi nasıl metre ise, pastacılıkta da standart dünya ölçme birimi kap (cup) ve hacim gösteren ölçü kaplarıdır.

En doğru ölçüyü elde etmek için:

•Kuru malzemeleri doğru bir şekilde ölçmek için en garantili ve doğru yöntem elbette ki mutfak tartısı kullanmaktır.
•Eğer bir alet edevat yardımı ile ölçülecekse o zaman standart ölçme kapları ve kaşıkları kullanılmalıdır. Zira “1 bardak toz şeker” dendiğinde herkesin elinin altındaki bardağın hacmi farklı olacağından bu ölçü kesin bir bilgi vermemektedir. Özellikle Amerika’da sıkça kullanılan kap (cup) ölçüleri nispeten bu konuda daha emin sonuçlara ulaşılmayı sağlamaktadır. Buna göre 1 kap = 236 ml. dir, standarttır. Tarifte “1 kap un” dendiğinde bu herkes için eşit miktardaki malzemeyi ifade etmektedir.
•Un, nişasta, pudra şekeri ve kakao ölçülmeden önce bir tel yardımı ile karıştırılıp havalandırılırsa daha doğru bir sonuç verecektir.
•Tarifte eğer kuru malzemenin önce elenmesi söyleniyorsa o zaman eledikten sonra ölçmek daha doğru sonuç verecektir.
•Tarifte “silme” tabiri kullanılıyorsa (mesela 2 silme kaşık nişasta gibi ) malzeme kap veya kaşığa konduktan sonra bir bıçak veya spatula yardımı ile üst kısmı düzlenmelidir. Eğer “tepeleme” deniliyorsa o zaman kap veya kaşık ile kuru malzeme bol bir şekilde alınmalı kabın veya kaşığın biraz üzerinde tepe oluşturacak şekilde kalmalıdır.
•Sıvı malzeme ölçülürken malzemeyi koyduğunuz litrelik ölçü kabı düz bir zeminde bulunmalı ve göz hizasından bakarak miktar okunmalı.
•Aşağıdaki tablolarda geçen teaspoon (çay kaşığı) ve tablespoon (yemek kaşığı) bizde kullanılan kaşıklarla aynı değildir. Teaspoon (yaklaşık olarak) bizdeki tatlı kaşıklarına tekabül eder, tablespoon kullanılacağı zaman da yemek kaşığını tepeleme kullanmakta fayda var.

1. not: ölçme kolaylığı sağlaması açısından bazı miktarlarda çok az yuvarlama yapılmıştır
2. not: yabanci kaynaklarda rastlayabileceginiz: dash = tutam, pinch = çimdik
3. not: yaprak jelatin ve toz jelatin ağırlıkları aynı olduğu müddetçe birbiri yerine kullanılır
4. not: 1 ölçü kabartma tozu yerine 1 ölçü karbonat + yarım ölçü tartar tozu kullanılabilir
5. not: 1 kap esmer şeker yerine 1 kap toz şeker + 2 yemek kaşığı pekmez kullanılabilir.

 

ÖLÇÜLER

1 su bardağı = 1 cup
Yarım su bardağı = 1/2 cup
1 cay bardağı = 1/2 cup
1 kahve fincanı = 1/3 cup
1 cup = 250 ml
3/4 cup = 175 ml
2/3 cup = 150 ml
1/2 cup = 125 ml
1/3 cup = 75 ml
1/4 cup = 50 ml
1 Çay Bardağı
Su : 100 gr.
Süt : 100 gr.
Toz şeker : 80 gr.
Pirinç : 100 gr.
Bulgur : 75 gr.
Fasulye : 75 gr.
Mercimek : 75 gr.
İrmik : 70 gr.
Pudra şekeri : 70 gr.
Un : 70 gr.
Peynir (rende) : 40 gr.
Badem (çekilmiş) : 40 gr.
Ceviz (çekilmiş) : 40 gr.
Zeytinyağı : 90 gr.
Ayçiçek yağı : 90 gr.
Eritilmiş yağ : 90 gr.

 

FIRIN ÖLÇÜLERİ
325° F = 165° C
350° F = 180° C
375° F = 190° C
400° F = 205° C
425° F = 220° C
450° F = 230° C
475° F = 250° C
500° F = 260° C

Yorum Yazın »

Highslide for Wordpress Plugin